Interjú Ujvári Nikolettával, life coachcsal

Interview with Nikoletta Ujvári, life coach

  1. Mikor és miért döntöttél úgy, hogy coach leszel?

Tavaly júniusban, Polgár Lili intenzív coach képzésének első napján. A képzésre inkább kíváncsiságból mentem el, egyáltalán nem voltak olyan ambícióim, hogy coachként dolgozzak. Úgy voltam vele, hogy ha a megszerzett ismereteket fogom tudni kamatoztatni a saját vállalkozásunk irányításában és fejlesztésében, illetve a személyes fejlődésemben, akkor már megérte elmenni. Aztán jött Lili, és a hihetetlen lelkesedése engem is magával ragadott. Az első nap végén már biztosan tudtam, hogy a coachinggal való kapcsolatom egészen más lesz, mint terveztem. Egyszerűen úgy éreztem, mindig is volt valami, ami hiányzott az életemből, csak magamnak sem igazán tudtam megfogalmazni, mi az. Itt a képzésen döbbentem rá, hogy pontosan a coaching az, amit eddig kerestem és ami teljessé tudja tenni az életemet. Gimnazista koromban évekig pszichológusnak készültem, de akkor rá kellett jönnöm, hogy lelkileg még nem vagyok felkészülve arra, hogy segítő szakmában dolgozzak, így más irányban tanultam tovább. Azt viszont mindig is tudtam, hogy egy nap majd szeretnék valahogyan embereknek segíteni. A coachingnak köszönhetően ez az álmom beteljesült.

  1. Milyen képzés(eke)t végeztél el?

Tervezel még valamilyen (coach, tréner szakmával kapcsolatos) képzés elvégzését? A kezdő és a haladó coach képzést végeztem el, mindkettőt Lilinél. A további képzéseket illetően most nincsenek konkrét terveim, egyelőre a meglévő ismeretek elmélyítése a cél. Emellett minden nap olvasok szakmai cikkeket és könyveket, illetve rendszeresen nézek videókat főleg life coaching és pszichológia témában.

  1. Mivel foglalkoztál előtte? Maradtál a pályán vagy a coaching lett a fő hivatásod?

Végzettségem szerint okleveles bölcsész (francia-kommunikáció szak) és angol-francia szakfordító vagyok. Az egyetem után egy fordítóirodában kezdtem dolgozni projektmenedzserként, és azóta is a fordítás területén dolgozom. Jelenleg a férjemmel közös vállalkozásunkban tevékenykedek főállásban, egy fordítóirodát vezetünk immár 8 éve. A coachingot egyelőre mellékhivatásként végzem.

  1. a. Amennyiben maradtál az eredeti pályán, miképpen tudtad a coachingot beépíteni a meglévő szakmádba, munkahelyeden?

A fordítás világa mindig is nagyon közel állt hozzám, másodéves egyetemista korom óta tudtam, hogy ezzel szeretnék foglalkozni. A saját fordítóirodával pedig egy másik régi álmom valósult meg, ezért kiemelten fontos volt számomra, hogy a coach képzésen szerzett ismereteket kamatoztatni tudjam majd a cégben is. A coaching szemléletet már a képzés ideje alatt elkezdtem alkalmazni, az újonnan tanult eszközöket pedig folyamatosan építem be a mindennapi munkába. A megoldásfókuszú gondolkodás mindig is jellemző volt rám, de a coaching ezt egy teljesen új szintre emelte, illetve elsősorban a szervezés és az időgazdálkodás hatékonyabbá tételében valamint a célkitűzésben segített rengeteget a coaching szemlélet.

  1. Hogyan változott meg az életed amióta elvégezted a coach képzést / amióta coachként dolgozol?

El sem tudom mondani, milyen hálás vagyok, hogy rátaláltam a coachingra, ugyanis szinte minden területen tapasztalok pozitív változást az életemben! A coaching nemcsak a munkában segít hatékonyabbnak lenni, hanem egy izgalmas önismereti úton is elindított. A coachingnak köszönhetően rengeteg fantasztikus embert ismertem meg és úgy érzem rátaláltam arra, ami eddig hiányzott az életemből. Az igaz, hogy sokkal több lett a teendőm, úgyhogy ügyesen kell zsonglőrködnöm az idővel, hogy minden beleférjen a napomba, amit szeretnék, de a coaching ehhez is szuper eszközöket adott a kezembe. Nagyon élvezem az új kihívásokat és azt érzem, hogy most vagyok igazán a helyemen.

  1. Mik a terveid a coach szakmán belül, mit szeretnél elérni?

Egyelőre a life coaching érdekel a leginkább, így ebbe az irányba indultam el. A rövid távú célom egyelőre az, hogy összehangoljam a fordítóiroda és a coaching vállalkozásom működtetését, hosszabb távon pedig azon dolgozom, hogy a coaching még hangsúlyosabb szerepet kapjon az életemben. Mivel imádom a nyelveket, az angol pedig mindig is nagy szenvedélyem volt, jövőre szeretnék angol nyelven is coaching üléseket tartani.

  1. Mi a legnagyobb kihívás számodra a coach szakmán belül?

Több mint egy évtizede dolgozom projektmenedzserként, így a hatékony és gyors problémamegoldás már régóta a mindennapjaim része. Ez persze rengeteget segít a coachingban is, a legelején mégis az jelentette számomra a legnagyobb kihívást, hogy a konzultációk során ne akarjam az ügyfél helyett megoldani a problémát, hanem hagyjam őt gondolkodni, hogy saját maga tudja megtalálni a legjobb megoldást az adott élethelyzetre. Meg kellett tanulnom, hogy itt a problémát most nem én, hanem ő fogja megoldani, én pedig a háttérbe húzódva segítem őt a coaching eszközeivel.

  1. Miben rejlik szerinted a coaching ereje?

Számomra elsősorban abban, hogy coaching folyamatban nem elemezzük részletesen a problémát, vagy annak múltban gyökerező okait, hanem a megoldás megtalálásán van a hangsúly. Így az ügyfél a jelenre és a jövőre tud koncentrálni ahelyett, hogy a múltba ragadva rágódna tovább azon, hogy mi miért történt. Ez a fókuszváltás adja a coaching igazi erejét, ami egyfajta katalizátorként segít elindítani az ügyfelet a változás és a megoldáskeresés útján. A coaching pontosan attól különleges és egyben lenyűgözően hatékony módszer, hogy az ügyfél nemcsak arra válik képessé, hogy megoldja a saját elakadását illetve elérje a kitűzött célját, hanem arra is, hogy a későbbiekben felmerülő hasonló helyzetekben mindezt akár önállóan, coach nélkül is meg tudja tenni.

  1. Ha tudod és szeretnéd, oszd meg velünk az eddigi legütősebb sikeredet, amit egy coaching ülésen és/vagy folyamatban értél el!

Egy ügyfél azzal keresett meg, hogy a karrierváltást fontolgatja, de nincs bátorsága lépni, egy helyben toporog. Szerette volna megtalálni azt a karrierutat, amit igazán a magáénak érez. Annak idején ugyanis nem önszántából, hanem a megfelelni akarás és a bizonyítási vágy miatt választotta a műszaki területet. Bár nagyon jó volt abban, amit csinált, egyáltalán nem érezte magáénak, és nem is tudta elképzelni, hogy hosszabb távon a műszaki pályán maradjon. A coaching folyamatban az önismeretre helyeztük a hangsúlyt, hogy el tudja engedni a külső elvárásokat, befelé tudjon figyelni és rájöjjön, mit is szeretne igazán. Csodálatos érzés volt látni, ahogy az ügyfél hétről hétre egyre jobban kinyílik és egyre közelebb és közelebb kerül a céljához. Az ügyfél azóta felmondott a munkahelyén, sikeres felvételit tett egy külföldi egyetemre, és jövő hónapban meg is kezdi a tanulmányait, hogy pedagógus lehessen és ezzel beteljesüljön az álma.

  1. Olyannak, aki még sosem hallott a coachingról, miképpen tudod meghatározni, közelebb hozni a számára?

A változás sosem könnyű. Ha az ember olyan élethelyzetben találja magát, amikor elkeseredik, elbizonytalanodik, mert nem tudja merre tovább vagy éppen nagyon is tudja, de éppenséggel fogalma sincs, hogy indulhatna el vagy egyáltalán nem érez motivációt arra, hogy megtegye az első lépést, rengeteget segíthet egy coach. A coach meghallgat, de sosem ítélkezik, figyel rád, de nem ad tanácsot, inspirál, de sosem erőltet rád semmit, motivál, de nem cselekszik helyetted, elgondolkodtat, de nem gondolkodik helyetted, kérdez, de a választ neked kell megtalálnod, támogat, de segít megtalálni a saját belső erőforrásaidat, hogy magadra is tudj támaszkodni, segít megtalálni a kulcsot, de az ajtót neked magadnak kell kinyitnod.

  1. Milyen módon lehetne szerinted javítani a coachok széles társadalmi megítélésén?

Szerintem a legfontosabb az etikus magatartás és a kompetencia határok szigorú betartása. Emellett alapvető lenne a felelősségteljes hozzáállás és az egyértelmű kommunikáció általánosságban is, de főleg olyan esetekben, amikor a coach a coaching mellett egyéb szolgáltatásokat is nyújt. Ilyenkor még fontosabb a keretek megfelelő tisztázása, mert a félreérthető vagy hiányos információk könnyen azt eredményezhetik, hogy az emberek fejében összemosódik a coaching olyan területekkel is, amikhez semmi köze. Arra, hogy az emberek mit gondolnak, coachként nincs ráhatásunk, arra viszont igenis van, hogy maximális szakmai alázatot tanúsítsunk és emberileg is mindent megtegyünk az etikus viselkedés és kompetencia határok adta kereteken belül.

~

  1. When and why have you decided to become a coach?

Last June, on the first day of Lili Polgár’s intensive coaching course. I attended this course only because I was curious but I had no ambition to work as a coach. I just thought that if I could benefit from the knowledge gained and implement it in the business management and development of our own company as well as in my personal development then it was worth it. Then came Lili and her incredible enthusiasm completely blew me away. By the end of the first day I already knew for sure that my relationship with coaching was going to be completely different from what I had planned. I always felt that there was something missing in my life but I couldn’t really figure out what it was. At the course, I suddenly realized that coaching is exactly what I had been looking for and it could make my life complete. When I was in high school I was gonna be a psychologist but I had to realize that I wasn’t prepared to work in a helping profession so I finally decided to choose another major. Even so, I always knew that one day I would like to help people somehow. Thanks to coaching this dream of mine has come true.

  1. What kind of training(s) did you complete? Are you planning any other courses or trainings (related to coach and trainer profession)?

I completed Lili Polgár’s beginner and advanced coaching courses. At the moment, I do not have any specific plans with regards to other courses, for the time being my main goal is to deepen my existing knowledge. As a part of this, I read professional articles and books every day and watch videos mainly about life coaching and psychology.

  1. What was your original profession? Have you remained in the field or has coaching become your career?

I have an MA in French Language & Literature and Communication & Media Science, and an MA in translation (English-French language pair). After graduation I started working as a project manager in a translation agency and I have been working in the translation industry ever since. For 8 years, I have been working for my own company, a translation agency co-owned with my husband. For the time being, coaching is my „side profession”.

  1. a. If you stayed in your initial profession, how are you able to incorporate coaching into it?

The world of translation has always been close to me, and I knew that I wanted to be involved in it since my second year at university. Having my own translation agency was also another old dream of mine, which is why it was essential to me to be able to implement the knowledge acquired through coaching training in my company. I started to apply the coaching method during training and I’m constantly incorporating the newly learned tools into my daily work. I have always had a solution-focused mindset but coaching has taken this to a whole new level. Furthermore, the coaching method has helped me tremendously in making organization, time management, and goal setting more efficient.

  1. How has your life changed since you became a coach / since you have been working as a coach?

I cannot even put into words how grateful I am for finding coaching, as I see positive changes in almost every area of my life! Coaching not only helps me to be more effective at work but has led me to an exciting journey of self-discovery. Thanks to coaching I have met many amazing people and I feel that I finally found what had been missing in my life. It is true that I have so much more to do, which means that I have to juggle my time wisely to be able to do everything I want but coaching has given me great tools to do just that. :) I’m really enjoying the new challenges that coaching brings and I feel that I’m in the right place.

  1. What are your plans as a coach, what would you like to achieve in the coaching profession?

It’s life coaching I’m most interested in, so I’ve decided to follow this path. My short-term goal is to ensure coordinated operation of our translation agency and my coaching business, and in the long term I’m working on giving coaching a more significant role in my life. Languages have always been my passion and English is especially close to my heart, so next year I would like to hold coaching sessions in English as well.

  1. What is the biggest challenge for you in the coaching profession?

As I’ve been working as a project manager for more than a decade now, effective and quick problem solving has long been a part of my everyday life. Of course, this helps me a lot in coaching as well. Nevertheless, in the beginning the main challenge for me was to stop myself from wanting to solve the problem for the client and let them think and find the best solution to their situation themselves. I had to learn that it’s their turn to find solutions to a problem, and all I can do is to support them with the powerful tools of coaching.

  1. What is the main power of coaching?

The coaching process is not about analyzing the problem in details or trying to find its causes rooted in the past, but the focus is on finding solutions. This way, the client can concentrate on the present and the future instead of being stuck in the past dwelling on why things happened. To me, the real power of coaching lies in this shift of focus as it functions as a type of catalyst helping the client to move towards change and find their own solutions. What makes coaching a unique and incredibly effective method is that it not only enables the client to find solutions for their problems and achieve their goals but to do this problem-solving in similar future situations themselves, even without the help of a coach.

  1. Tell us about your biggest success as a coach (either in a session, or as an achievement)!

A client came to me with a rather complex life situation: he was thinking about switching carriers but he had no courage to act, he was just going in circles. He wanted to find a carrier path that really suited him. In fact, he had chosen engineering only because he had wanted to prove himself and please others but this was not what he really wanted. Despite being excellent in his profession, he could not imagine pursuing his carrier as an engineer in the long term. The main focus of our coaching sessions was placed on self-awareness and this enabled him to let go of external expectations, focus inward and figure out what he really wanted. It was wonderful to see the client open up week by week and come closer and closer to his goal. As a result, the client has quit his job, has been admitted to a foreign university and is going to begin his studies next month to become a teacher and make his dream come true.

  1. How would you define coaching to somebody who has never heard of coaching before? How would you bring it closer to them?

Change is never easy. If you find yourself in a life situation where you become discouraged, or have doubts because you don’t know what to do next, or you do know the next step but you have absolutely no idea how to start or if you do not feel any motivation at all to take the first step, a coach can be a huge support. A coach always listens but never judges you, gives you attention but doesn’t give advice, inspires but never forces anything on you, motivates but doesn’t act for you, makes you think but doesn’t think for you, asks questions but you have to find the answers yourself, supports you but also helps you find your own internal resources so that you can rely on yourself, helps you find the key but you have to open the door yourself.

  1. What do you think would be the best way to improve the public perception of coaches?

In my opinion, ethical behavior and the respect of competence boundaries are of utmost importance. Furthermore, responsible attitude and clear communication would be basic requirements in general but especially in cases when a coach offers other services besides coaching. In such a case it is even more important to clarify the framework because the provision of ambiguous or incomplete information can easily lead to confusion in people’s minds about coaching and as a result they won’t be able to distinguish it from other, completely different areas. As coaches we have no control over what other people think but we do have control over our own actions, so we must demonstrate a strong work ethic at all times and do our best within the limits of ethical behavior and competence boundaries.

 

*the interview was translated by the author herself

 

https://www.facebook.com/ujvarinikilifecoach

https://instagram.com/ujvariniki.lifecoach